Servis Çağır

Warmhaus Boyler Bakımı ve Servisi

Boylerler genelde insanların toplu olarak yaşadığı alanlarda merkezi sıcak su hazırlama sistemlerinde kullanılır.


Boyler Sistem Bilgileri

 

Binalarda kullanım suyu ihtiyacını karşılamak için sıcak su üretimini basit, ekonomik ve etkili şekilde gerçekleştiren, aynı zamanda da depolamasını sağlayan boylerler kullanılır. En sık kullanılan tesisat ekipmanlarından biri olan boyler sistemleri ile ilgili en çok sorulan soruların cevaplarını aşağıdaki gibidir.


Boyler Kullanım Alanları Nerelerdir?

 

Boylerler genelde insanların toplu olarak yaşadığı alanlarda merkezi sıcak su hazırlama sistemlerinde kullanılır. Fabrikalar, kışlalar, oteller, yurtlar, apartmanlar, hastaneler, şantiyeler gibi toplu sıcak su ihtiyacının fazla olduğu yani aynı anda musluk açan kişi sayısının fazla olduğu yerlerde kullanılır.


Boylerler Tesisat Ekipmanları ile Nasıl Kullanılır?

 

Boylerlerde ısıtıcı akışkan olarak genellikle kazan veya kaskad sistemlerden sağlanan sıcak su kullanılır. Bir pompa vasıtası ile kapalı bir devre oluşturulup sirkülasyon sağlanır. Sıcaklık kontrolü için boyler üzerinde termostat girişleri mevcuttur. Bu girişlerden ölçülen değerlere göre pompa kontrolü ile akış kesilir. Hedeflenen ısıtma süresine göre giriş sıcaklığı ve pompa hızı ayarlanarak maksimum verimde ısıtma sağlanır.


Boyler Çeşitleri Nelerdir?

 

Tek Serpantinli Boyler: Tek serpantinli boyler su ısıtma ve depolama işlemini, içinde bulunan tek serpantinle sağlayan boyler çeşididir.

Çift Serpantinli Boyler: Çift serpantinli boyler su ısıtma ve depolama işlemini, içinde bulunan çift serpantinle sağlayan boyler çeşididir. İki ayrı ısı kaynağı ile aynı anda çalışabilir ve anlık ısıtma gücü daha yüksektir.

Elektirikli Boyler: Hiçbir ısı kaynağının (kazan, güneş enerjisi, jeotermal kaynak vb.) olmadığı yerlerde elektrik enerjisi ile ısıtma işlemini gerçekleştiren boyler çeşididir.


Boylerlerde Emaye Neden Önemlidir?

 

Boylerlerin içerisinde titanyum emaye kaplanarak hijyenik olması sağlanır. Boylerlerde kullanılan emaye ile bor ve silisyumdan oluşan ana yapı ağır metal içermemelidir. Rohs değerlerini gözeterek, Avrupa Standartlarına uygun üretilmelidir.


Neden Magnezyum Anot Çubuğu Kullanılmalıdır?

 

Emaye ve galvaniz kaplı boylerler magnezyum anot çubuğu ile korozyon koruması altına alınmalıdır. Magnezyum anot depo içinde meydana gelen elektroliz yardımıyla çözünerek, emaye kaplamanın ihtiyacı olan noktalara yapışır ve depo ömrünü uzatır. Boylerlerde kullanılacak magnezyum anot çubukların Avrupa Standartlarına uygun bileşenlerde olması önemlidir.


Boylerlerde Dayanım Testi Nasıl Yapılmalıdır?

Boylerin su ile temas eden yüzeylerin korozyon süreçlerinin test edilmesi oldukça önemlidir. Avrupa Standartlarına göre uygulanan boyler testlerinde %10 sitrik asit çözeltisi kullanılır. Sitrik asit çözeltisi 15 dakika ile süre emaye yüzeyine uygulanır, neticede emaye üzerinde yaptığı deformasyona göre asit dayanımı belirlenir.


Boylerde Sitrik Asit Dayanım Testi Nedir?

 

Sitrik asit testi ISO 2722 standartlarına göre yapılır. Boyler emaye testlerinde sitrik asit çözeltisi 20 dakika boyunca uygulanır. Warmhaus Boylerleri bu test sonucuna göre en üst seviye olan AA sınıfındadır.


Boylerin Saç Kalitesi Nasıl Olmalıdır?

 

Warmhaus Boylerlerde Ereğli TRKK 6222 soğuk şekillendirmeye uygun düşük karbonlu sıcak haddelenmiş sac kullanılır. Bu sac yaşlanmaya karşı dayanıklı, kaynak yapımına yatkın, derin çekilebilirlik özelliklerine sahip, tek/çift kat veya tek/çift pişirim yapılarak kullanılan emaye kaplamaya uygun bir sacdır. Ayrıca daldırma galvaniz akümülasyon tanklarında S355J2 (ST 52-3) sac kullanır.


Boylerle Kaynar Su ve Buhar Dayanım Testi Nasıl Yapılır?

 

Test parçası 48 saat kaynar su ve su buharı testine tabii tutulur. Bu süreç sonunda test parçasının üzerindeki emaye bir miktar azalmaktadır. Avrupa standartlarına göre kabul edilebilir en yüksek miktar 3,5gr/m² dir. MIT Kazan ürünlerinde ise bu miktar sadece 2gr/m² dir.


Boyler Seçimi Nasıl Yapılır?

Boyler seçiminde en önemli kriter kullanım alanıdır. Boyler seçimi belirli kriterler esas alınarak makine mühendisleri tarafından yapılmalıdır. Toplu yerleşim yerlerinin sıcak su ihtiyacına göre Makine Mühendisleri Odasının koşulları esas alınarak boyler seçimi yapılır. Hesaplanan veriler ise saatlik ihtiyaç duyulan su miktarı ve tüm su kullanım kaynakları(musluk) 1 saat boyuna açık sayılarak hesaplanır. Kısacası saatlik üretim değeri ve eş kullanım faktörü baz alınarak boyler seçimi yapılmalıdır.


Boyler Avantajları Nelerdir?

Boylerler kullanılmadığı zamanlarda içindeki sıcak suyu çok uzun süre muhafaza edebilir. Kullanılan ileri teknoloji ürünü izolasyon malzemeleri yüksek verim sağlarken, boyleri de dış etkilerden korur.

Boylerlerde serpantinler soğuk bölgeler oluşturmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Hızlı Boylerler özel serpantin tasarımları sayesinde soğuk bölgelerin oluşmasını önler ve Lejyoner hastalığına sebep olan bakterilerin yaşamasına izin vermez. Titanyum emaye kaplaması sayesinde de bakteri üremesi ve korozyonu önler.